Sivu 1/1

Narsismin merkkejä vai omaa vainoharhaisuutta

Lähetetty: 27 Syys 2021, 10:37
Kirjoittaja Herbert
Hei vaan, kirjasin ylös eräiden henkilöiden kehottamana ongelmakohtia parisuhteessani. Mukana myös huomioita ja ominaispiirteitä. Mitä mieltä näistä kannattaisi olla, olenko vainoharhainen vai voiko kyse olla persoonallisuushäiriöisen kanssa elämisestä? Ystäväni mukaan monet esille tulleista seikoista ovat ihan tyypillisiä naisille. Hän itse kuitenkin kehotti viiden minuutin ensitapaamisen jälkeen minua jättämään naisen.

1 Jatkuva toisen tunteiden käsittely - siihen väsyminen
2 Tyytymättömyys minun sanoihin ja tekoihin ja sitä seuraavat pahat mielet ja riidat
3 Ristiriitaisuus, esim. tuo esille tyytymättömyyden mutta sanoo minun kuitenkin riittävän
4 Romantiikan puute en osaa olla riittävän romanttinen
Muut vaativuudet
5 Monta kymmentä kertaa jätetyksi tuleminen
6 Mun rajojen rikkominen
7 Manipulointi
8 auton Avaimen vieminen? (Ei varmuutta veikö hän sen ja teeskenteli avaimen löytyneen)
9 Epärehellisyys
10 Riidan haastaminen
11 Ei kunnioiteta toisen toivetta alkaa nukkua
12 Ei kunnioiteta toisen nukkumisrauhaa vaan herätetään metelöimällä aamulla keskustelemaan
13 Keskustelut toisen pahasta mielestä heti aamusta
14 Mielen pahoittaminen milloin mistäkin
15 Alistaminen - tulee tunne kuin olisin pikkupoika
16 Ei aikuismaista keskustelua vaan kohdellaan kuin pientä lasta
17 Olen muuttunut -hokeminen, olen muuttunut viikossa tai muutamassa viikossa, ei mahdollista
18 Stalkkaus? Mustasukkaisuus
19 Liian kiire seurustella ei kunnioitusta toisen mielipidettä kohtaan
20 Vaatimukset seksistä ja sen riittävyydestä
21 Vaatimukset romantiikasta ja hellistä sanoista
22 Vaatimukset anteeksipyynnöistä, sinun on pyydettävä anteeksi
23 Mun tunteista puhumisen sivuuttaminen poistumalla keskusteluista
24 Huutaminen sättiminen ja raivoaminen ja kiroilu
25 Puhe itsensä viiltelystä ja itsemurhasta
26 Yllätysvierailut oven taakse
27 Uhkailu
28 Uhkailu tehdä valitus mun terapeutista
29 Omista oikeuksista muistuttelu
30 Hylkääminen rannalla, poistutaan paikalta sanomatta sanaakaan - olen kuin ilmaa
31 Tuijotus tyhjyyteen kahvilla - ei mitään kontaktia
32 Sanojen vääristely riitatilanteessa
33 Anteeksiannettuihin asioihin palaaminen riitatilanteessa
34 Pillereiden unohtaminen ja siitä kertomatta jättäminen
35 Riitojen pitkittäminen, myöntää jälkikäteen että olisi voinut tulla vastaan ja sopia mutta ei tee niin
36 Kostonhalu
37 Syyttely milloin mistäkin: Rikkinäisyydestä ja tunnelukoista syyttäminen, vääristä sanoista syyttäminen, vähättelystä ja mitätöinnistä ja sivuuttamisesta syyttäminen, syyttäminen siitä että minussa on tavallista enemmän haastetta
38 Parisuhdetaitojen puutteesta moittiminen
39 Uskonnosta hulluksi leimaaminen
40 Loukkaantumiset
41 Sanojen ja omien ajatusten ja luulojen paneminen minun tunteiksi tai sanoiksi
42 Sitominen itseensä lupaamalla ikuista tulevaisuutta
43 Vaatimus että minun tulee muuttua suhteessa reaktioihin tietyssä tilanteessa
44 Ehdon asettaminen missä mielentilassa saan tulla sänkyyn
45 Rakkauden jatkuva testaaminen
46 Rajan rikkominen siinä että olen sanonut että jos lähdet lähdet viimeisen kerran
47 Ylidramaattisuus anteeksipyytämisessä
48 Omalle puolelleen manipuloiminen sen nimissä että taistellaan parisuhteen puolesta
49 Ruma kielenkäyttö
50 Raskaus? Totta vai tarua
51 Valmius muuttaa nopeasti pienestä tyttärestä erilleen vieraalle paikkakunnalle - vaatimus siitä että alan isäpuolensa ja äiti ja tytär tulevat pakettina
52 Vetäytyminen, olen ilmaa, kaiken muun sulkeminen ulkopuolelle
53 Runsas itkeskely
54 Epävakaa käyttäytyminen, soitetaan kymmenen kertaa hotellista ja kun saavun paikalle ja kysyn mikä hätänä sanotaan että ei ole asiaa
55 Pelon tunteiden nouseminen pintaan: Pelko siitä että jätetään huoneiston ulkopuolelle, kerran lyöty ovi nenän edessä kiinni
55 Metelöinti yöllä riitelyn vuoksi huoneistossa ja rappukäytävässä
56 Pakottaminen toimimaan toisin kuin haluaisin mm. vetoamalla kiltteyteeni
57 Sen harkitseminen että olisi riitatilanteessa valmis melkein ollut jättämään minut lomalla keskelle ei mitään
58 Riitely aamusta lomalla
59 Kehuminen, lahjojen ostelu, mielistely: olet universumin ainutlaatuisin
60 Vaatimus yllättää toinen
61 olematon itsetunto
62 täydellisyyden tavoittelu, ei näe oikein missään onnistumista
63 suuttuminen siitä kun ”autoin väärin pääsykokeissa” tai sanavalinnat oli huonoja
64 sinnikkyys parisuhteen puolesta vaikka tietää ongelmat, ei päästä irti
65 kuorsaamisesta herättäminen potkimalla, lyömällä seinään tai nytkähtelemällä
66) raskaudesta ilmoittaminen hetkellä, jolloin olen kumppanin jättämässä, myöhemmin keskenmeno, syytökset siitä että jätin yksin
67 kertomukset siitä, että häntä tuijottavat nuoret miehet junassa ja jopa seuraavat vessassa tai asemalla
68 mustasukkaiseksi tekevä flirttailu
69 ylivertainen puhetaito

Re: Narsismin merkkejä vai omaa vainoharhaisuutta

Lähetetty: 30 Syys 2021, 16:18
Kirjoittaja Lumiranta
Mä en oikein osaa nähdä tuossa narsismia, mutta jotain häikkää varmaankin on, ja tilanne kuulostaa rasittavalta, ja siltä, että ette ehkä oikein kohtaa. Voisiko olla vaikkapa epävakaa persoonallisuus? Vaativa persoonallisuus? Tai vaikkapa ADHD tai jokin yhdistelmä erilaisia ominaisuuksia.

Re: Narsismin merkkejä vai omaa vainoharhaisuutta

Lähetetty: 30 Syys 2021, 20:42
Kirjoittaja Gilda
Luin useaan kertaan, Herbert, kirjoituksesi. Mielessäni heräsi kysymys saada sinulta lisätietoa, niin olisi ehkä parempaa pohjaa muodostaa kiinnostavasta kysymyksestäsi joitakin ajatuksia.
- Mihin tilanteisiin parisuhteessanne kumppanin käytöspiirteet mahtavat liittyä? Mikä on niiden konteksti?
- Mitä tapahtui ennen sitä, että kumppani alkoi reagoida numeroiduissa kuvauksissa kertomallasi tavalla?

Onko sinulla, esimerkiksi, kokemus sellaisesta, että kun itse teet tai sanot (tai jätät tekemättä ja sanomatta) jotain, niin kumppani alkaa reagoida siihen ennalta tutulla tavalla? Eli, onko sinulla joskus tunne, että parisuhteessa toimii lähes ennustettava mekanismi, jossa sinun toimintasi A johtaa kumppanin reaktioon B? Tai myöskin toisin päin: Sinä reagoit kumppaniisi vastavalla tavalla.

Olisi ehkä hyvä saada kartoitusta siihen kuinka usein tietty tapahtumatyppi, tunnelma tai vuorovaikutuskuvio parisuhteessanne toistuu. Kokemus osoittaa, että samanlaisina toistuvat reagointikuviot tihentyvät kuukausien mittaan. Väliajat, jolloin on rauhallisempaa, lyhenevät.
Olisi tosiaan, Herbert, mukavaa saada parempi käsitys keissistänne ennen kuin siihen osaa sanoa mitään. Olisiko ideaa, jos poimisit jonkun tai muutaman pointin luettelosta laajempaan tarkasteluun? Toisit valotusta tapahtumiin ennen kumppanin reaktion alkamista? Näin pääsisimme ehkä eteen päin pohdiskelussa.