Sivu 1/1

Yhteydenpito rajun eron jälkeen?

Lähetetty: 23 Loka 2021, 22:15
Kirjoittaja matkalainen
Erosin vihdoin alkonarskustani. Ero tapahtui vauhdilla, väkivaltaisesti. Vajaan kolmen viikon ryyppyputken aikana sain kymmeniä itkupuheluita. Nyt selvänä soitti ja puheli ihan niitä näitä, niin kuin ei mitään olisi tapahtunut. Mitä ihmettä tämä on? :roll: Oikeudenkäynti kesän tapahtumista on tulossa, sitä narsku ei vissiin vielä tiedä. Mulle hän on melkein ilmaa, mun puolesta voitaisiin olla kavereita. Parisuhteeseen en enää lähde. Ihmettelen vain tätä käytöstä.😳 Olisin kuvitellut hänen olevan raivoissaan koska taas on poliisit sotkettu kuvioon.. Mikä hänen tarkoitusperänsä on yhteydenpidossa? Puheluiden sisältö on kuitenkin merkityksetöntä höpötystä arkisista asioista.

Re: Yhteydenpito rajun eron jälkeen?

Lähetetty: 23 Loka 2021, 23:39
Kirjoittaja SirpaLeeena
Ikävä kuulla, mutta hienoa että ero on tapahtunut!

Kuulostaa tutulta. Minulla oli myös raju ero, lähdin väkivaltatilanteesta turvakotiin lapsi kainalossa enkä palannut kotiin ennen kuin mies oli muuttanut pois. Sain viesteissä syyllistämistä ja uhkailua lapsen "omavaltaiseen haltuunottoon" liittyen ja myös säälittävää marttyyriutta, hänhän se uhri oli jota julmasti kohtelin. :lol: Puheluihin en vastannut.

Tapahtuneen jälkeen ei anteeksipyyntöä. Ei selitystä. Myöhemmin pakollisissa tapaamisissa niitä näitä juttelee, omia tyhjänpäiväisiä asioitaan kuin mitään ei olisi tapahtunut. Tätä jaksoin aikani, kunnes tajusin että tällä normaaliuttamisella hän pyrkii vähättelemään omat tekonsa. Olemaan kuin ei mitään olisi tehnyt. Hän halusi olla oikein kaverina ja luuli että kun vastaan hänen rupatteluunsa, se tarkoittaa että kaikki on taas hyvin ja hän saa synninpäästön. Ei käy. En rupattele, kommunikoin viestein pakolliset lapsen hoitoon liittyvät asiat. En ole vihamielinen, mutta en mikään kaveri. Ja nyt hän voi sitten sanoa minun olevan katkera ja hankala vaikka itse yrittää parhaansa mukaan tulla toimeen.

Samaa hän teki suhteemme aikana. Mitä pahemmin mokasi, sen normaalimmin oli. Ja samalla syyllisti minut hankalaksi, pitkävihaiseksi. Rupattelu on vain tapa saada synninpäästö mikäli narsistinen päässä yhtään välähtää että on tullu mokattua. Tai sitten on vaan niin täynnä itteensä ettei edes tajua ettei toista huvita niitä näitä jutella kun oma elämä on just paskottu.

Re: Yhteydenpito rajun eron jälkeen?

Lähetetty: 24 Loka 2021, 08:18
Kirjoittaja Lotta
SirpaLeeena kirjoitti: 23 Loka 2021, 23:39 Mitä pahemmin mokasi, sen normaalimmin oli. Ja samalla syyllisti minut hankalaksi, pitkävihaiseksi. Rupattelu on vain tapa saada synninpäästö mikäli narsistinen päässä yhtään välähtää että on tullu mokattua. Tai sitten on vaan niin täynnä itteensä ettei edes tajua ettei toista huvita niitä näitä jutella kun oma elämä on just paskottu.
Miten nämä narsistit voivatkaan käyttäytyä niin samanlaisesti?! Voin allekirjoittaa yllä lainatun ex- mieheeni. Melkein tekee mieli kysyä, että miten voit tuntea ex- mieheni.

Olen sanonut exälle, että kommunikoin vain sähköpostilla tai whatsapilla alaikäisen välttämättömiä huoltajuuteen liittyviä asioita. Olen myös sanonut, että vastaan puheluun vain, jos hän etukäteen kertoo viestillä syyn soittoon. Soittoon kelpaa syyksi vain alaikäisen välttämättömään huoltoon liittyvät asiat.

Mutta ex menee omia polkujaan. Soittaa välillä ja kun en vastaa niin saan moittimista whatsapilla kun en vastaa hänelle. Ja jos kysyn viestillä koskeeko hänen puhelunsa lasten asioita, niin saattaa vain vastata että 'olin lähistöllä ja olisin voinut tuoda sulle hänen nurkkiinsä jääneen minun vanhan t-paidan'. En tarvitse, kiitosta vaan. Lisäksi ex tarjoaa toisinaan whatsapilla apua. Esimerkiksi saattaa laittaa viestiä, että 'mulla kun on tuo pensasleikkuri juuri kädessä niin voin ohi ajaessani leikata sinunkin pensaan' No ei kiitos. Enkä edes vastaa näihin viesteihin.

Tekee siis tikusta asiaa ja yrittää sen varjolla soittaa tai tulla käymään ovellani. Exäni myös sanoo, että olen pitkävihainen ja meidän pitäisi olla kavereita. Ei kiitos. Ex on sanonut, että aikoo soitella minulle myös eläkepäivillämme eli 20-30 vuoden kuluttua. Hän on sanonut, että meidän pitää olla loppu elämämme yhteydessä, koska jonakin päivänä meillä on yhteisiä lapsenlapsia. Olen sanonut, että lapsenlapsien vuoksi ei tarvitse olla missään tekemisissä.

En edelleenkään ymmärrä miten tietyt asiat toimivat narsistin päässä. Kun sanoo, että ei halua olla kaveri eikä halua olla tekemisissä niin millä logiikalla narsisti ei sitä ymmärrä ja noudata? Jos joku ihminen sanoisi minulle, että ei halua olla kanssani tekemisissä niin en todellakaan yrittäisi olla yhteydessä. Miksi hakeutuisin sellaisen ihmisen lähelle, joka inhoaa minua?

Joku kuviteltu synninpäästö tuossa narsistin suunnalta tulevassa kaveereuksessa täytyy olla taustalla.

Re: Yhteydenpito rajun eron jälkeen?

Lähetetty: 24 Loka 2021, 09:40
Kirjoittaja matkalainen
Tarvitseeko narsistin kieroutunut mieli synninpäästön?🤔 Olen alkanut kyseenalaistamaan kaikki "järjelliset" vastaukset liittyen narsistin mieleen.
Yrittääkö vain uida entiseen takaisin, että hovi pyörisi kuin ennenkin? Vai tarvitseeko saada minusta kaverin voidakseen sanoa, että hän osaa hoitaa asiat niin, että osaa olla käveri exän kanssa? Vai luuleeko vielä hyötyvänsä musta jotain? Vai suunnitteleeko paluuta saadakseen satuttaa uudelleen kovemmin?
Toinen juttu on mun mieli: en todellakaan halua takaisin parisuhteeseen, mutta kaverina olisi kiva pysyä. Miksi? Miksi en vaan voi sulkea häntä elämästäni?😣

Re: Yhteydenpito rajun eron jälkeen?

Lähetetty: 24 Loka 2021, 15:28
Kirjoittaja Jasmiini
Narsistin kanssa ei pysty olemaan kaveri ilman tätä hyötymispuolta.

Re: Yhteydenpito rajun eron jälkeen?

Lähetetty: 25 Loka 2021, 20:46
Kirjoittaja Gilda
Narsisti ei osaa olla parisuhteessa muulla tavalla kuin ottamalla kumppanista yliotteen. Hän haluaa olla kuskin paikalla, ja kumppani istuu kyydittävänä, hänen armoillaan.
Kun narsistista otetaan ero, hänet pudotetaan jalustalta, häneltä otetaan pois kuljettajan status.
Tätä narsisti ei kestä. Tässä paljastuu hänen luonteensa häiriintyneisyys. Yliotteen vieminen on hänelle narsistinen loukkaus.
Vaikka uusi suhde olisi jo meneillään, hän saattaa silti olla kostomielikuvien vallassa entistä kumppania kohtaan. Narsistilla on yllyke palauttaa yliote, keinoja kaihtamatta. Yhteydenotot, joissa hän puhuu puuta heinää ovat laskelmoituja testejä miten kumppania voisi lähestyä ja miten loukkauksen ja yliotteen menetyksen voisi kompensoida pudottamalla kumppani alemmaksi.
Sekava jaarittelu puhelimessa on yksi manipulaatiotekniikka, jolla hän aiheuttaa hämmennystä, ja siten pakottaa exän ainakin muutamaksi toviksi uudelleen pelkääjän paikalle. Tästä hetkellisestä paluusta menneeseen yliotteeseen hän saa hyvitystä narsistiselle loukkaukselle.

Re: Yhteydenpito rajun eron jälkeen?

Lähetetty: 28 Loka 2021, 13:20
Kirjoittaja matkalainen
Miksi mulla ei ole mielenlujuutta lopettaa tyystin yhteydenpitoa? Onko muilla ollut samaa ongelmaa? En kykene estämään häntä.😣